مهم ترین و بهترین نکات نحوه نگهداری زیورالات

آموزش نگهداری زیورالات

تاکنون به نحوه نگهداری زیورالات خود فکر کرده اید ؟ یا از خود پرسیده این چرا زیورالاتتان به مرور زمان کیفیت خود را از دست میدهند ؟ یا چرا رنگ آبکاری زیورالاتتان به مرور زمان کمرنگ میشود و یا از بین میرود؟

همه ی ما با زیورالات متنوعی سر و کار داریم ، شاید برایتان پیش آمده باشد که زیورالاتتان به مرور زمان تغییر رنگ میدهند یا به هر دلیلی دیگر قابل استفاده نباشد . همه این ها به دلیل نگهداری نادرست از زیورالات طلا ، نقره و بدل است . اما چگونه میتوان عمر زیورالات خود را زیاد کرد ؟

همه زیورالات از طلا گرفته تا نقره ، استیل و یا حتی بدلیجات سواروسکی اگر بصورت صحیح نگهداری نشوند عمر زیادی نخواهند داشت. در این مقاله پلاکچی، مهم ترین نکات نگهداری زیورالات های مختلف را با شما درمیان خواهیم گذاشت . البته بدلیل اینکه بدلیجات زودتر از طلا واکنس نشان میدهند تفاوت هایی بین نگهداری طلا و سایر بدلیجات وجود دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

نحوه نگهداری زیورالات طلا ، نقره و بدلیجات

 

زیورالات خود را از لوازم آرایشی و بهداشتی نگهدارید.

مواد شیمیایی قاتل زیورالات شما هستند ، البته که این مسئله بر روی بدلیجات (بغیر از طلا) تاثیر بیشتری دارد.

گردنبند ، انگشتر ، نیم ست و تمامی زیورالات شما حین تماس با مواد شیمیایی مثل عطر ، ادکلن ، وایتکس و … اکسیده شده و در نهایت موجب تغییر رنگ آن میشود. طلا نیز از این موضوع مستثنی نیست ، اگر طلای شما با مواد شیمیایی تماس داشته باشید شاید رنگ آن تغییری نکند ولی حتما جلای آن از بین خواهد رفت.

 

در مواقع غیرضروری از زیورالات استفاده نکنید.

hگر زیورآلات را همیشه استفاده میکنید پس باید منتظر باشید که هر چه زودتر رنگ و جلای اولیه خود را از دست بدهد. نباید هرجایی که هستید و هر کاری که می کنید حتما زیورآلات بر تن شما باشد! سعی کنید در مواردی که از زیورآلات استفاده نمی کنید آن ها را جدا کنید. مخصوصا زمانی که به رخت خواب میروید، خوابیدن با زیورالات جدا از هر مسئله ای ممکن از باعث شکستن ، ترک خوردن و یا آسیب دیدن زیورالات شما شود.

 

زیورآلات خود را در جای مناسبی نگهدارید.

سعی کنید جواهرات و زیورآلات خود را جداگانه نگهداری کنید چرا که محل نگهداری زیورالات شما بسیار مهم است و باید به آن دقت شود. نباید آن ها را بر روی هم انباشته نکنید. بهترین راه نگهداری زیورآلات نگه داری آن ها به صورت جداگانه است. گردنبند های شما بهتر است به صورت عمودی از جایی آویزان شوند . به هیچ وجه زیورآلات طلا و گران قیمت خود را با بدلیجات در یک جعبه نگهداری نکنید تا رنگ و لعاب خود را از دست ندهند. حدالامکان سعی کنید جعبه ای که برای نگهداری استفاده میکنید در داشته باشد تا دور از گرد و غبار هوا باشد.

نحوه نگهداری زیورالات

 

زیورالات خود را بعد از استفاده تمیز کنید.

بعد از هر بار استفاده ممکن است از کرم پوست یا عرق یا آب یا غیره بر روی گوشواره ، دستنبد ، گردنبند، انگشتر شما باقی بماند و بمرور زمان باعث کدر شدن آن شود. رعایت این نکته ضروری نیست ولی اگر بعد از هربار یا چند بار استفاده زیورالات خود را تمیز کنید مطمعنا طول عمر زیادی خواهد داشت و رنگ و لعاب هود را از دست نخواهند داد. کافیست با یک دستمال نرم کمی نم شده زیورالات خود را تمیز کنید.

تمیز کردن زیورالات

 

روش ها براق نگه داشتن طلا و زیورالات

تمامی زیورآلات نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا بتوانند تا مدت ها با درخشش اولیه بر روی دستان شما بدرخشند. حتی اگر زیورآلات ساخته شده از طلا را در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که بعد از مدت استفاده ممکن است دچار تیرگی شود و یا درخشش خود را از دست بدهد. زیورالات ساخته شده از نقره ، پلاتین ، پالادیوم ، استیل و  دیگر فلزات مورد استفاده در زیورآلات نیز همانند طلا نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا کیفیت و رنگ و لعاب خود را از دست ندهند.

حتما بخوانید  ردیابی حیوانات گمشده با تگ شناسایی یا پلاک اسم

 

نحوه نگهداری زیورالات طلا و جواهر

جدا از نکاتی که در بالا برای تمامی زیورالات از جنس های مختلف باید رعایت شود ، چندین راهکار دیگر مخصوص زیورالات طلا وجود دارد که رعایت آن موجب درخشش بیشتر آنها خواهد شد.

 

شستشو در کارگاه های طلاسازی

در صنف طلاسازی دستگاهی با نام التراسونیک وجود دارد که برای شستشوی زیورالات استفاده میشود .

هر از چندگاهی زیورالات طلای خود را به کارگاه های طلاسازی یا تعمیرات طلا بدهید و بگویید که میخواهید آنها را بشویند. روش کار این دستگاه به این صورت است که زیورالات را در درون مایع داخل دستگاه قرار میدهند و با روشن کردن دستگاه ، تمامی چربی ها ، لکه ها و کثیفی های روی طلا از بین میرود.

یا حتی اگر میخواهید طلای شما عینا مثل روز اول براق شود میتوانید بگویید تا کمی آن را پرداخت دهند ، البته که در حین پرداخت مقدار اندکی از طلای شما کم خواهد شد که مقدار آن میتواند بین 0/01 تا 0/09 و یا بیشتر هم باشد ، هرقدر که سطح طلای شما بیشتر باشد این مقدار نیز افزایش پیدا خواهد کرد . فرض مثال در یک انگشتر معمولی این مقدار معمولا حدود 0/03 خواهد بود.

 

طلای خود را به روش سنتی پرداخت دهید.

قسمت های آیینه ای و صاف طلای خود مثل پلاک اسم ، گوشواره و غیره را به کمی فشار روی فرش به سمت جلو و عقب حرکت دهید ، بعد از چندین باز تکرار مشاهده خواهید کرد که طلای شما براقیت خود را به دست آورد.

 

نحوه نگهداری زیورالات نقره

بعد از رعایت نکات ذکر شده در بخش ابتدایی مقاله ، اگر زیورالات شما از جنس نقره باشد ، رعایت نکاتی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در تمیز و براق نگهداشتن نقره های شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

حداقل استفاده از زیورالات نقره

این خاصیت نقره است، حتی اگر استفاده هم نکنید بعد از مدتی رنگ تیره ای به خود خواهند گرفت ، هرچقدر هم در استفاده از زیورالات نقره وسواس به خرج دهید بازهم به مرور زمان براقیت خود را از دست خواهند داد بطوری که تغییر رنگ آن محسوس خواهد بود.

ولی باز هم میتوان با استفاده درست این زمان را افزایش داد. سعی کنید حداقل استفاده را کنید ، مثلا فقط زمانی که به مراسمی دعوت هستید از آنها استفاده کنید.

 

مکان نگهداری زیورالات نقره

سعی کنید در معرض هوای باز قرار ندهید و حتما نقره های خود را در جعبه ی در بسته نگهدارید .

 

زیورالات نقره ام تغییر رنگ داده است، راه حل چیست ؟

اگر زمانی این مقاله را میخوانید که نقره های شما به سمت سیاه شدن تغییر رنگ داده اند نگران نباشید ، با انجام هر یک از راه حل ها سیاهی آنها از بین خواهد رفت.

1.استفاده از محلول نقره پاک ، این محلول معجزه ای برای نقره جات است، اگر بخواهیم با ساده ترین مثال عملکرد این محلول را بگوییم تبدیل لولو به هلو است ،اگر نقره های سیاه شده به مدت 30 ثانیه در داخل محلول قرار دهید و بعد با آب بشویید متوجه تغییر اساسی رنگ نقره خواهید شد.

محلول نقره پاک

 

2.استفاده از سرکه ، هرچند این روش پیشنهاد نمیشود باز هم گفتن آن خالی از لطف نیست ، گزینه بهتر این است که به کارگاه های طلاسازی مراجعه کنید و بگویید تا نقره ها را پرداخت دهند. پیشنهاد پلاکچی استفاده از آب ترشی است که نوعی سرکه میباشد ، نقره های خود را به مدت 10 ال 15 دقیقه درون آب ترشی قرار دهید و سپس با آب آنرا بشورید.

 

تیر خلاص

آخرین گزینه ای که برای نگهداری زیورالات نقره  در نظر گرفته این آبکاری است. با رعایت روش های بالا هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد ولی آبکاری هزینه ای در پی دارد که بسته به نوع و وزن نقره ی شما متغیر است. برای آبکاری به کارگاه های طلاسازی و تعمیرات طلا نقره میتوانید مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *