نکات مهم در خرید طلای دست دوم + فوت و فن

فروش و خرید طلای دست دوم کوچه ای است که اکثرا گذر همه به آن میوفتد ، اما مبادله طلای دست دوم برخلاف اسمش به این آسانی ها هم نیست ، و در صورتی که بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به خرید و فروش کنید ممکن است کلاه به سرتان برود و زیورآلات خود را کمتر از قیمت واقعی بفروشید و بیشتر از قیمت واقعی بخرید !

در ادامه این مطلب پلاکچی تمامی فوت و فن های فروش و خرید طلای دست دوم را با شما در میان خواهد گذاشت ، این مقاله نسبت به سایر مقالات مشابه متفاوت خواهد بود چرا که پلاکچی ، فعال در صنف زرگران و طلافروشان بوده و به تمامی فوت و فن ها و تمامی راه در رو ها آشنایی کامل دارد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای خرید طلای دست دوم و طلای بدون اجرت

راهنمای خرید طلای دست دوم

فاکتور

ارزش فاکتور طلاجات دست کمی از خود طلا ندارند ، فاکتور طلا مثل سند خانه  یا ماشین است ، که اثبات کننده مالکیت شماست. برای همین همانطور که در خرید طلا به تقلبی یا اصلی بودن و عیار آن حساسیت به خرج می‌دهید در هنگام خرید طلای دست دوم و کهنه سعی کنید فاکتور خرید را تهیه کنید. به همین دلیل پلاکچی پایبند به منافع مشتری بوده و در پنل کاربری فروشگاه امکان دریافت فاکتور را برای مشتریان فراهم کرده است.

بسیاری از کسبه صنف زرگران به چند دلیل حین فروش طلای دست دوم فاکتور فروش نمیدهند که عمده ترین دلیل آن سنگین تر شدن بار مالیاتی آنها هست.

فرض کنید شما یا خودرو خریداری کرده اید اما سند آن به نام شما نیست ، در این حالت شما نمیتوانید ادعای مالکیت خودرو را بکنید و اگر مشکلی برا خودرو مثل دزدی بودن خودرو پیش بیاید از لحاظ قانونی نیز شما کمک جرم به حساب میاید.

بگذارید اهمیت فاکتور طلا را با یک مثال واقعی توضیح دهم ، مدتی پیش یکی از طلافروشان از آشنایان خود اقدام به خرید طلای دست دوم کرده بود که فاکتور خرید نداشت ، و آنرا به مشتری فروخته بود ، بعد از مدتی معلوم شد که طلای مبادله شده دزدی بوده ! قسمت بد داستان اینجاست که فروشنده طلا به عنوان دزد و طلافروش و مشتری به عنوان مال خر پایشان به کلانتری باز شده بود که تبعاتی مثل بازداشتگاه و اخذ رضایت با پرداخت پول داشت.

حتما بخوانید  بهترین و لوکس ترین برند های جواهرات

اما راه حل چیست ؟

بعد از این که طلای دست دومی را پسند کردید در وحله اول از فروشنده بخواهید که فاکتور معتبر با اسم و مهر فروشگاه به شما بدهد ، اما در صورتی که فروشنده از این کار ممانعت کرد تقاضای فاکتور اصلی طلا را بکنید که از مالک قبلی طلا دریافت کرده است. اما اگر باز هم به بهانه های زیاد مخالفت کرد و از جمله “شما هر وقت قصد فروش داشتید به خودم مراجعه کنید” استفاده کرد، منقطی ترین راه این است که به مثال بالا فکر کنید و از خرید آن طلا منصرف شوید. شاید احتمال وقوع این اتفاق کم باشد ، اما در حال حاضر وضعیت جامعه به گونه ای است که امثال این مسائل بسیار زیاد شده و باید مراقب بود.

خرید طلای دست دوم

راهنمای خرید طلای بدون اجرت

از طلا فروش اجرت را بپرسید

خرید طلای بدون اجرت یا همان خرید طلای دست دوم همانگونه که از اسمش پیداست نباید اجرتی داشته باشد و عرف بازار فقط 7 درصد سود زرگر هست . فرضا اگر هر گرم طلا 1 میلیون تومان باشد و طلایی که شما میخرید 2 گرم باشد با این حساب شما باید ( 7% + 1.000.000 * 2 ) مبلغ 2.140.000 تومان پرداخت کنید ، فرمول محاسبه قیمت هم به این شکل است : وزن طلا (ضربدر) قیمت روز طلا  (به اضافه) 7درصد

حین خرید از طلافروش بپرسید درصد ها را به چه صورت میزند ، با فرمول بالا حساب کنید تا مطمعن شوید طلافروش زیورالات را بیشتر از قیمت واقعی آن به شما نفروشد.

اگر شما هم تجربه ای در  زمینه فروش و خرید طلای دست دوم داشته اید برای سایت کاربران در قسمت دیدگاه ها ارسال کنید./

 

Follow my blog with Bloglovin

3 دیدگاه برای “نکات مهم در خرید طلای دست دوم + فوت و فن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *