بهترین روش تشخیص طلا از نقره،برنج،مس و بدل

تشخیص طلا

تشخیص طلا از بدلیجات چه کاربردی دارد ؟ طلا یکی از گرانبهاترین فلزات مصرفی در ایران است که گاها بعضی افراد با اعمال سودجویانه اقدام به کلاه برداری کرده و بجای طلا اجناس بدل از جنس برنج ، نقره ، مس و غیره میکنند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد پس از خرید زیورالات به طلا یا بدل بودن آن شک کرده باشید. در چنین حالتی چگونه میتوان طلا را از بدلیجات تشخیص داد ؟ در ادامه این مقاله با انجام چند مرحله ساده به این موضوع پی خواهیم برد.

تشخیص طلا بوسیله مهر عیار

اولین و مطمئن ترین راه برای تشخیص طلا چک کردن مهر اعداد است . این مقدار در اکثر مواقع برای اجناس طلا 750 میباشد. همچنین در طلاجات ایرانی کنار عدد عیار یک حرف انگلیسی نیس وجود دارد که نشان دهنده شهر سازنده آن است ، برای مثال اگر بر روی طلایی T750 حک شده باشد ، حرف T به معنی تبریز و 750 اشاره به عیار آن دارد. نکته ای که وجود دارد طلای 18 عیار همان عیار 750 است.

نحوه تشخیص طلا از بدن

تشخیص طلا با آهن ربا

اگر با وجود مهر 750 باز هم شک دارید طلای خود را نزدیک آهنربا کنید. طلا هیچوقت جذب آهنربا نمیشود ، اگر عکس این اتفاق افتاد نشان دهنده بدل بود است یا در حد زیادی ناخالصی دارد که باعث جذب شده به آهن ربا شده است.

تشخیص طلا از طریق رنگ

طلای اصل هیچگاه رنگ خود را از دست نمیدهد. اما بدلیجات به مرور زمان رنگ و لعاب خود را از دست داده و سیاه میشوند و اگر با مایعاتی مثل وایتکس و سرکه تماس داشته باشند روکش طلا از بین رفته سریعا رنگ خود را از دست میدهند.

تشخیص طلا با رنگ

تشخیص طلا با سرکه

در ظرفی کوچک مقداری سرکه بریزید و طلایی که میخواهید را به مدت 3 تا 5 دقیقه درون سرکه بیاندازید. بدلیجات به اسیدی بودن سرکه واکنش نشان میدهند و سریعا رنگ خود را از دست داده و تیره میشوند . در صورتی که شاهد این اتفاق بودید طلای شما بدل است.

تشخیص طلا با گاز زدن

همه مان دیده ایم که وقتی ورزشکاری مدال طلا دریافت میکرد آن را گاز میگرفت . فلز طلا ساختار نرمی دارد ،قسمتی  طلا خود را به آرامی گاز بگیرید ، اگر رد دندانتان را مشاهده کنید طلاست ، در غیر این صورت یا بدل است و یا مقدار زیادی ناخالصی دارد. نکته حائز اهمیت این است که هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد نرمی آن نیز بیشتر خواهد بود ، بطوری که بر روی طلای 24 عیار (+990) رد کوچکترین فشار و ضربه کاملا قابل مشاهده خواهد بود.

تشخیص تخصصی طلا

اگر تمامی موارد بالا را امتحان کردید و به نتیجه ای نرسیدید ، طلای خود را پیش یک طلا و جواهرساز ببرید ، افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند معمولا با دیدن و به دست گرفتن طلا متوجه جنس آن میشوند و در صورت نیاز بوسیله سنگ محک و دستگاه عیار سنگ طلا را آزمایش میکنند.

تشخیص طلا

تشخیص طلا با وایتکس

انجام و تست این روش توصیه نمیشود چرا که باعث ایجاد لکه و خوردگی در طلای شما میشود ، اما اگر مصمم به انجام این تست باشید ، مقدار خیلی کمی وایتکس در حد یک قطره را روی طلا بریزید ، این عمل باعث تغییر رنگ خواهد شد ، حال اگر قسمتی که با وایتکس تماس داشته به رنگ قرمز یا قهوه ای مایل شود طلای شما اصل است ، در غیر این صورت زیورالات شما سیاه خواهند شد که نشان دهنده بدل بودن آن است. همچنین اگر این آزمایش را جهت تست تشخیص نقره با وایتکس انجام میدهید نقره نیز مثل سایر بدلیجات سیاه خواهد شد. پیشنهاد میکنیم وایتکس را در قسمتی از زیورالات بریزد که در دید نباشد مثلا پشت پلاک اسم خود.

حتما بخوانید  نکات مهم در خرید طلای دست دوم + فوت و فن

روش های تشخیص طلا از بدل

طلا یکی از فلزات گرانبها و محبوبی است که از دیرباز بسیار مورد توجه بوده است. علاوه بر زیبایی، از طلا برای سرمایه‌گذاری و داد و ستد استفاده می شود. اما روش تشخیص طلا از بدل چیست؟ چطور متوجه شویم که طلای خریداری شده ما اصل است و در خرید ضرر نکرده ایم. باید گفت روش‌های بسیار زیادی برای تشخیص طلای اصل وجود دارد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم نمود.
1. کشیدن بر روی سطوح سرامیکی
شباهت ظاهری بسیاری از فلزات به طلا سبب شده است که راه برای سودجویی و کلاهبرداری در این زمینه هموار گردد. برای مثال دیده شده که در بسیاری از موارد با جایگزین نمودن فلز برنج به جای طلا، این فلز را به افراد تازه کار و بی اطلاع در این زمینه فروخته اند. با کشیدن طلا بر روی سطوح سرامیکی خواهید دید که ردی از آن بر روی سطوح باقی می ‌ماند. یکی از روش های تشخیص طلا از برنج نیز همین روش می‌باشد. علت این موضوع، بافت نرم تر طلا نسبت به برنج می باشد.
2. استفاده از آمونیاک
یکی از دیگر روش های تشخیص طلا از بدل استفاده از آمونیاک می باشد. برای اینکه بفهمیم طلای سفید ما اصل است یا نقره می‌توانیم از آمونیاک استفاده کنیم. آمونیاک با همه فلزات به جز پلاتین واکنش نشان می دهد. زمانی که از آمونیاک برای تشخیص طلای اصل استفاده می‌کنیم باید تغییر رنگ فلز را مورد توجه قرار دهیم. طلای سفید در مجاورت با آمونیاک تغییر رنگ نداده و ثابت می‌ماند، اما سایر فلزات در تماس با آمونیاک تیره می شوند.
3. استفاده از آب
از ساده ترین و در عین حال کم هزینه ترین روش‌های تشخیص طلا از بدل استفاده از آب می باشد. برای شناسایی طلا از سایر فلزات کافی است که آن را در ظرف آبی بیاندازید. چنانچه طلا در کف ظرف مانده و در آب شناور نگردد، می‌توانید از اصل بودن طلای خود  مطمئن شوید.

کلام آخر

بدلیجات بسیاری در بازار وجود دارند که شباهت بسیاری به طلا دارند و افراد سودجو اقدام به فروش بدلیجات به اسم طلا میکنند ، اگر به دام چنین افرادی بیوفتید ضرر مالی بزرگی خواهید خورد ، اگر قصد خرید طلا دارید ترجیحا از فروشگاه های معتبر و دارای مجوز فعالیت هستند خرید کنید ، به یاد داشته باشید که حتما فاکتور خرید با مهر و امضای فروشگاه را دریافت کنید.

اگر صرفا با کثیف شدن طلای خود به اصلی نبودن آن شک کرده اید ، مقاله نحوه تمیز کردن طلا و زیورالات را مطالعه کنید.

شما از چه روشی برای تشخیص طلا از بدلیجات پیشنهاد می‌کنید؟  نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان پلاکچی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *